پنج شنبه, 01 مهر 1400

Virtualclass

images3

samane.mabda

Taeedieh

non iranian

((فالله خیر حافظاً و هو ارحم الرحمين))

((امروز الویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن که هدف آن ایجاد تردید، اختلاف و بدبینی میان احاد مردم است و مهمترین راه های مقابله با این تهاجم حفظ و تقویت بصیرت، روحیه بسیجی، امید کامل به آینده و مراقبت جدی در تشخیص ها است.))

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران

حراست در لغت به معنی پاسداری و مراقبت کردن می باشد و از لحاظ اداری نهادی است که در قلب تشکیلات یک سازمان قرار داشته و وظیفه خطیر و سنگین مراقبت و سلامت اجرای ریز و درشت آن تشکیلات را در برابر انواع و اقسام انحراف هاي موجود بر عهده دارد.

اداره حراست به منظور حفظ اصول و تعمیق ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایجاد نظم و انسجام در ایجاد نظام تشکیلاتی دانشگاه فعال، یا ضمن ارائه پیشنهاد و راهکارهای مناسب هرگونه انحراف و تخطی را در امور اجرایی کشف نماید و در سریع ترین زمان به اطلاع مسئولین و مراجع ذیصلاح ارسال دارد.

با وظایف حراست بیشتر آشنا شوید

دستگاه حراست بر اساس ماده واحده قانون مصوب 68/02/12 مجمع تشخیص مصلحت نظام با اهداف و تشکیلات سازمانی خاص به عنوان یک مجموعه اجرائی و نظارتی از مصادیق بارز و حیطه شمول اصول و قواعد مذکور بوده و به لحاظ ویژگی ها، وظایف و جایگاه سازمانی بعنوان یکی از زیرمجموعه های تشکیلاتی، مستقیماً یا به صورت غیرمستقیم و نامحسوس وظایف خطيری در ارتباط با سالم سازی محیط کار و کنترل کیفی و کمی کارکنان، بررسی و احراز تخلفات اداری مالی، حفاظت از تاسیسات و اماکن، اسناد و مدارک را عهده دار می باشد. بنابراین سیاست و روش حراستی احتمالاً مبنی بر موارد ذیل خواهد بود:

 1. اهتمام و پاسداری از دین مبین اسلام و دستاوردهای انقلاب، تبلیغ تفکرات بسیجی، بذل مساعی و تلاش در جهت حفظ مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان اساسی ترین وظیفه دستگاه حراست.
 2. ممانعت و اعتراض از اعمال و تعصبات خشک و بی مورد و روش های تنگ نظرانه و متحجرانه و هرگونه انحصار طلبی در انجام وظایف سازمانی واحد.
 3. مجاهدت در شناساندن دستگاه حراست به عنوان محرم ترین مأمن برای عموم (مسئولین، مدیران و کارکنان و ارباب رجوع) به منظور انعکاس نقطه نظرات و تخلفات و درخواستهای مشروع آنان و تلاش در رسیدگی و اقدامات لازم مطابق ضوابط برای اجابت درخواستهای منطقی و قانونی مشارالیهم.
 4. شناسائی نقاط ضعف و قوت مجموعه به منظور تمهید و ارائه راه کارها و خط مشی های مناسب در جهت رفع نارسایی ها و مشکلات موجود به مدیر دستگاه.
 5. رعایت کامل و دقیق شرح وظایف و دستورالعملهای اجرایی و بهره برداری کامل از تجارب مکتسب.
 6. همکاری تنگاتنگ و صمیمانه با مقامات و دیگران در تحقق اهداف سازمانی و اهتمام و تلاش در القاء و تعیین جایگاه حراست به عنوان مشاورین امین و نستوه به مدیران و بذل مساعی مشترک در تبادر و تحقق این ایده که: مدیران و مسئولین حراست برای همدیگر می باشند نه در مقابل و رو در روی هم.
 7. شناساندن دستگاه حراست و بذل توجه وافر در اینکه اقدامات حراست در تمام موارد مستدل و مستند و متکی به اسناد و مدارک قابل اسناد می باشد و از توجه و اقدام به گزارشات غیر مستند و غیر موجه جداً پرهیز و اجتناب خواهد شد.
 8. توجه و اهتمام مستمر و کامل در جهت سالم سازی محیط کاری و اداری سازمان و جلوگیری از بروز جو تشنج و تهدید، ارعاب و وحشت برای جلوگیری از تقليل بازده و اعتماد کاری کارکنان، اعتماد کامل متقابل و حسن ظن به یکدیگر.
 9. اهتمام و به کارگیری امر به معروف و نهی از منکر در مسائل مبتلا به.......... و در همه امور.

منشور اخلاقی و سازمانی حراست

 • عمل به احکام و موازین دین مبین اسلام
 • رعایت قوانین و مقررات و ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری، قانون گرایی و تعمیم آن در سازمان
 • تلاش در تامین امنیت شغلی مدیران و کارکنان
 • رعایت اصل احترام و تکریم ارباب رجوع
 • رعایت حریم خصوصی افراد و تلاش در جهت حفظ آبرو و اسرار کارکنان
 • تلاش در جهت استقرار شایسته سالاری با تکیه برشناسایی و معرفی کارکنان متعهد و متخصص
 • تعامل و همکاری با مدیران جهت تحقق اهداف سازمانی
 • تلاش مجدانه در شناسایی و پیشگیری از آسیب های سازمان
 • شناسایی متخلفان و قانون گریزان و برخورد متناسب با فناوری های روز
 • بهره مندی از نگرشی کلان و برنامه ریزی متناسب با فناوری های روز
 • توجه لازم به سه اصل: دقت، صحت و سرعت در بررسی گزارشهای رسیده و اطلاع رسانی به موقع
 • اهتمام به تحقق بخشیدن سه شعار اساسی: حراست اثرگذار، تصمیم ساز و پاسخگو