جمعه, 04 فروردين 1396

مسئول امور فارغ التحصيلان: مهدي عظيمي

بايگان امور فارغ التحصيلان: محسن طالبي

از ابتدای سال 1385 و طبق بخشنامه های سازمان مرکزی روند مراحل فارغ التحصیلی و همچنین مدارک فارغ التحصیلی بطور کلی دستخوش تغییر گردید بطوریکه صدور و تائید گواهینامه های موقت به واحد های دانشگاهی واگذار گردید، که این امر مدت زمان صدور مدرک و تائید آن را از 3 ماه به 3-5 روز تقلیل داد و دانشنامه های پایان تحصیلات نیز با توجه به مسائل امنیتی، بسیار پیچیده و سطح بالاتر تهیه گردید.

واحد تربت جام نیز به جهت استفاده از این تغییرات سریعا با خرید امکانات و جمع آوری اطلاعات لازمه، خود را با شرایط جدید همگام نمود. با خریداری و راه اندازی نرم افزار جامع واحد مشهد برای واحد روند انجام مراحل فارغ التحصیلی وارد مرحله نوینی شد. با استفاده از این سیستم، صدور گواهی نامه های موقت و دانشنامه پایان تحصیلات و ارسال مدارک به سازمان جهت تایید از شکل تایپ دستی به مکانیزه تبدیل گردید. همچنین تهیه کلیه نامه های اداره فارغ التحصیلی از قبیل پاسخ استعلام مدارک و لیستها و نامه های ارسالی به همراه محموله های مدارک به سازمان به شکل مکانیزه تبدیل شد.

معرفی مدارک :

1- گواهینامه موقت پایان تحصیلات ( مرسوم ) : این مدرک برای تمام فارغ التحصیلانی که موفق به گذراندن همه دروس دوره تحصیلی شده باشند صادر می گردد ، مشروط بر اینکه فارغ التحصیلان پس از گذراندن کلیه دروس دوره ، موفق به اخذ معدل کل حدافل 12 شده باشند .

2- گواهینامه موقت مصوب پایان تحصیلات : این مدرک برای فارغ التحصیلانی که تا تاریخ 31/6/86 فارغ التحصیل شده باشند و معدل کل آنان در پایان دوره کمتر از 12 باشد صادرمی گردد .

3- کاردانی در رشته : این مدرک برای دانشجویان پذیرفته شده در مقطع کارشناسی پیوسته که بعد از گذراندن 70 واحد از دروس دوره کارشناسی ( بدون احتساب دروس پیش دانشگاهی و جبرانی ) درخواست مدرک کاردانی نمایند صادر می شود .

4- صدور دانشنامه : براي مقاطع مختلف تحصيلي دانشنامه صادر و در كمتر از 6 ماه به تاييد سازمان مركزي رسيده و تحويل دانشجو مي گردد.

مدارک مورد نیاز جهت صدور مدارک فوق :

الف) اصل شناسنامه و یک برگ کپی از صفحه اول آن ( درصورت داشتن توضیحات یک برگ کپی از صفحه سوم )

ب) 2 قطعه عکس 3در4 پشت نویسی شده ( نام ونام خانوادگی ، رشته تحصیلی ، سال ورود ،مقطع ) لازم به ذکر می باشد عکس خواهران و برادران حتما با رعایت پوشش و شئونات اسلامی باشد

ج) اصل تائید ارزش تحصیلات ( در صورتی که داخل پرونده نباشد )

د) اصل مدارک پایه و 1 برگ کپی از آن ( دیپلم نظام قدیم – دیپلم نظام جدید و پیش دانشگاهی ) برای خواهران و برادران غیر مشمول . ( در صورتیکه داخل پرونده نباشد )

ن) اصل کارت پایان خدمت و 1 برگ کپی از آن ( افرادی که تعهد خدمت دارند : ارائه معرفی نامه معتبر تاریخ دار و عکس دار از محل خدمت در زمان دریافت مدرک )

ه) ارائه فیش بانکی و 1 برگ کپی از آن ( واریز مبلغ 55000 ریال برای دوره کاردانی ومبلغ  110000 ریال برای دوره کارشناسی پیوسته و نا پیوسته و مبلغ 130000  ريال براي دوره هاي كارشناسي ارشد به شماره حساب 0104460446004 بانک ملی شعبه زبر جد )

و) ارائه دو عدد تمبر مالیاتی 10000 ریالی

ز) تحويل فرم الف - ب و صورتجلسه دفاع (براي دانشجويان كارشناسي ارشد)

صدور ریز نمره امور خارجه :

 کلیه فارغ التحصیلان می توانند ریز نمرات تائید شده خود را برای امور خارجه دریافت نمایند .

مدارک لازم جهت صدور این مدرک : درخواست به انضمام یک فیش به مبلغ 45000 ریال به حساب 0104460446004 بانک ملی شعبه زبر جد . ( لازم به توضیح است صدور ریز نمره امور خارجه منوط به تائید مدرک نهایی (دانشنامه) در سازمان مرکزی می باشد .

صدور ریز نمرات تائید شده معتبر داخلی:

این ریز نمرات فقط توسط واحد دانشگاهی تائید می گردند و لازمه آن درخواست شخص فارغ التحصیل ویا نامه درخواست از مراکز و نهادهای متقاضی ریز نمرات می باشد . که پس از تائید به صورت محرمانه به مراکز و نهاد های درخواست کننده ارسال می گردد .